Azure Azure Cos Management

Azure Maliyetlerinizi Düşürmek için 11 İpucu

Avatar
Written by Emre Martin

Bu yazımda Azure maliyetlerini düşürmek için yararlanabileceğiz 10 farklı ipucunu inceleyeceğiz.

1.Sanal Makineler için doğru boyutlandırma

Azure üzerinde farklı donanım ve performans özelliklerine sahip birçok sanal makina türü ve boyutu bulunmaktadır. Seçtiğiniz makina boyutu, sanal makinanın CPU, Memory ve Disk kapasitesini belirler ve saatlik olarak ücretlendilir. Bu nedenle, gereksinimlerinize uygun sanal makinayi seçmek maliyetler acısından önemlidir.  Düzenli olarak takip edeceğiniz Azure Advisor iş yükleriniz için en uygun sanal makina boyutunu seçmenize yardımcı olacaktır.  

2.Sanal Makinalarınızı kapatın

Test ve geliştirme amaçlı kullandığınız sanal makinaları çalışma saatleri dışında kapalı tutmak ciddi tasarruf sağlar. Örneğin D4v3 bir sanal makinanın aylık (720 saat) maliyeti 305$’dır. Ancak bu makinayı Pazartesi ‘den Cuma’ya 9-5 açık tutarsanız aylık maliyeti 60$’a kadar düşebilir. Basit bir Azure automation ile sanal makinaların otomatik olarak kapatıp açılmasını sağlayabilirsiniz. 

3.Spot Sanal Makinalar

Yine Test ve geliştirme ortamlarınız için Spot Sanal makinaları kullanarak %80 ‘lere varan bir tasarruf sağlayabilirsiniz. Saatlik ücreti 0.418$ olan D4s v3 bir sanal makinaya spot olarak 0.220$ ‘a sahip olabilirsiniz. Spot sanal makinalar ile ilglili daha fazla bilgi almak için buradan yararlanabilirsiniz.

Azure VM Cost

4.Azure Reservations

Azure rezeryasyonları sahip olduğunuz yada sahip olmayı planladığınız Azure kaynakları için 1 yada 3 yililk taahhüt vererek bu kaynakları ~%72 daha ucuza alabilmemizi sağlayan bir satın alma modelidir. Azure üzerinde rezervasyon modeli ile satin alabileceğiniz kaynaklar şu şekildedir:

 • Virtual Machines
 • Azure storage
 • Cosmos DB
 • Azure Data Factory
 • SQL Database
 • Azure Synpase
 • Azure Databricks
 • App Service
 • Azure Database for MySQL, PostSQL, MariaDB
 • Azure Dataexplorer
 • Azure Cache for Redis
 • Azure Dedicated Host
 • Azure Disk Storage

5.Azure Hybrid Benefit

Azure Hybrid Used Benefit (AHUB) şirket içinde sahip olduğunuz Windows ve SQL lisanslarınızı Azure üzerinde kullanmanıza olanak sağlayan bir programdır. AHUB ile sahip olduğunuz VM’ler için ayrıca Windows yada SQL lisansı ödemeniz gerekmez ve maliyetlerinizi % 49 düşürebilirsiniz. AHUB fırsatları ile ilgili daha fazla bilgi almak için buradan yararlanabilirsiniz.

 

Azure AHUB

6.Ephemeral OS disks

Remote disk olan Ephemeral OS diskler Azure üzerinde ücretsizdir. Özellikle Windows Virtual Desktop (Shared Desktop) ortamlarında Ephemerak diskleri kullanarak disk maliyetlerinden kurtulabilirsiniz. Ephemeral diskler ile daha fazla bilgi için buradan yararlanabilirsiniz.

7.Auto-Scaling

Kaynakların yogun olarak kullanılmadığını hafta sonları ve mesai saatleri dışında Azure servisleri için Auto Scaling nimetlerinden yararlanarak compute maliyetleri düşürebilirsiniz. Azure üzerinde yerleşik olarak auto scaling özelliğine sahip servisler şu şekildedir:

Ayrıca AVD ortamlarınız içinde kullanacağınız AVD auto scaling yada Nerdio gibi araçlar ciddi bir tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

8.Doğru Storage Account Seçimi

Azure üzerinde performance (Standard/Premium) erişim (Hot/Cool/Archine) ve yedeklilik (LRS/GRS vb.) ihtiyaçlarınıza göre farklı storage account seçenekleri bulunmaktadır. Storage seçimi maliyetlerinizi ciddi olarak etkileyeceğinden ihtiyaçlarınıza göre dikkatli şekilde belirlenmelidir.

Azure Storage Account Cost

9.Kullanılmayan Kaynaklar

Azure üzerinde kullanılmayan kaynakları belirleyip düzenli olarak temizlemek sizi gereksiz yere yapacağınız ödemelerden kurtarır. Azure Disk, Public IP gibi kaynaklar kullanılmasa dahi ücretlendirilir. Bunları belirleyip silmekte fayda var.

10. Harcamalarınızı izleyin

Azure Cost Management küresel ölçekte ayrıntılı olarak Azure harcamalarınızı analiz edebileceğiniz bir araçtır. Azure üzerinde tag’leri kullanmak cost management üzerinde  ayrıntılı raporlar oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca Cost management üzerinde oluşturacağınız Bugdet (Bütçe)’ler ile harcamalarınız belirlediğiniz noktaya geldiğinde bildirimler alarak harcamalarınızı kontrol atlında tutabilir ayrıca basit bir automation yardımı ile dilerseniz bu kaynakların kapatılmasını yada silinmesini sağlayabilirsiniz.

11. Advisor’a Kulak verin 🙂

Azure maliyet optimizasyonu için düzenli olarak Azure Advisor takip edilmelidir. Advisor ortamınızı sürekli tarayarak harcamalarınızı düşürebilmenizi sağlayacak öneriler sunacaktır.

Azure Cost Management

Görüşmek üzere.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect