Azure Azure WVD

Windows Virtual Desktop + Ephemeral OS Diskler

Avatar
Written by Emre Martin

Azure üzerindeki her bir sanal makinanın kendine ait bir OS diski bulunmaktadır. OS ‘diskler Managed Disk olmakla birlikte farklı SKU ve boyutları bulunmaktadır. OS diskler Remote disklerdir yani sanal makinanın üzerinde bulunduğu fiziksel Host’a network yolu ile bağlıdırlar ve üzerine bulunan veriler Persistent olarak isimlemdirdiğimiz kalıcı verilerdir. Her hangi bir sebebten sanal makinanınız Azure üzerinde farklı bir host üzerine taşınması durumunda (Re-deploy yada Reallocated durumlarında) OS diskiniz Azure Fabric tarafından aynı host’a bağlanarak verilerinizi her zaman erişilebilir kılar.

Epherhal Diskler ise local disklerdir yani sanal makinanın üzerinde buluğu host’a direk olarak bağlıdırlar. Remote disklere göre daha hızlı ve ücretsizlerdir 😊 ancak local host’a bağlı olduklarından sanal makinanızın farklı bir host’ta taşınması durumunda local disk üzerinde bulunan bu veriler sanal makinanız tarafından ulaşılmaz olur ve sanal makinanız  seçmiş olduğunuz Windows OS imajının ilk haline geri döner. Özetlemek gerekirse Ephemeral OS Diskler uzun vadede  sadece read-only bir işletim sistemi sağlar. Pooled Session Host senaryolarında kullanıcı profillerinin Fslogix ile Azure File Share/Netapp üzerinde tutulduğu yapılarda Ephemeral OS Disk kullanmak  daha iyi bir disk performans sağlarken ayrıca sizi OS diski maliyetinden kurtarabilir.

Windows Virtual Desktop dağıtımında Epherhal Disk kullanabilmek için öncesinde master/golden imajınız olacak bir sanal makina oluşturmanız ve gerekli tüm özelleştirmeleri (FSLogix vb) tamamlamanız gerekmektedir. Sonrasında bu sanal makinayı Capture ederek bir imaj oluşturabilir ve bu imajı kullanarak Epherhal Diske sahip yeni bir sanal makina oluşturabilirsiniz. Son olarakta oluşturduğunuz sanal makinayı domain ortamına dahil etmeniz ve mevcut host pool’unuza register etmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri GPO ve Script kullanarak otomatize edebilirsiniz.

* Capture ederek oluşturacağınız her bir özel imaj bir managed disk maliyeti olacağından tek bir Session Host dağıtımı olacak Windows Virtual Desktop ortamları için Epherhal Diskler pek mantıklı olmayabilir.

Hangi Makinalar ile Ephemeral OS Diskler kullanılabilir ?

Ephemeral OS Disk kullanabilmek için seçeceğiniz sanal makinanın Premium Storage ve Disk Caching ‘i deskteklemesi gerekmekte ve Local Disk (Cache Disk) boyutunun kuracağınız Windows imaji için yeterli büyüklükte olmalısı gerekmekte bu durum kullanabileceğimiz sanal makina boyutlarını gerçekten sınırlamakta. Ephemeral OS Diskler şuan için DSv1, DSv2, DSv3, Esv3, Fs, FsV2, GS ve M serisi makinalarda kullanılabilmektedir.

Ephemeral OS disklerin genel özellikleri:

  • Marketplace ve custom images’ler ile kullanılabilirler,
  • Reimage seçeneği ile hızlı bir şekilde sıfırlanabilirler,
  • Düşük geçikmeye sahiptirler -> Makina oluşturken %50-60 lik bir fark.
  • Ücretsizdirler !
  • Tüm Azure bölgelerinde kullanılabilir durumdadılar,
  • Ephemeral OS Diske sahip makinalar stop edilemezler,
  • OS dikslerin boyutu değiştirilemezler.

Epherhal Diskler ile ilgili daha fazla bilgi için bu linkten yararlanabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect