Azure Azure WVD

Windows Virtual Desktop & Bölüm3 – Uygulama Sanallaştırma

Avatar
Written by Emre Martin

Bir önceki yazımızda WVD Host Pool yapılandırma adımları incelmiş ve Pooled-Session Host oluşturduktan sonra client bağlantı testlerini gerçekleştirmiştik. Bu yazımızda yeni bir Application Group oluşturarak uygulama sanallaştırma yapacağız. Sanallaştıracağımız uygulamalar Pooled havuzu içerisindeki bir session host’ta yüklü olabileceği gibi sadece o uygulama için ayrılmış (dedicated) bir session host üzerindede yüklü olabilir. Application Group’ların amacı sanallaştırdığımız bu uygulamaların gruplanarak kullanıcılara atanmasıdır.

Ilk olarak Azure Poral -> All Services -> Windows Virtual Desktop -> Application Groups -> Create An Applicaion Group yolunu izleyerek yeni bir Application group oluşturmakla başlıyoruz.

Azure WVD Application Groups

Application Group ‘u oluşturmak istediğimiz Host Pool’u seçiyoruz. Sonrasında Application Group için bir isim verdikten sonra Next ile devam ediyoruz.

Azure WVD Application Groups Assingment

Assignments kısmından bu Application Group içerisindeki uygulamaları atayacağımız AD kullanıcılarını yada AD gruplarını seçerek ilerliyoruz. Azure WVD Application Adding Application

Applications kısmında + Add application diyerek Application Group’a eklemek istediğimiz uygulamaları seçiyoruz.

Azure WVD Application Groups

Host Pool yapılandırmasında Windows 10 + 365 Pro Plus seçtiğimiz için tüm office uygulamları Application kısmında seçilebilir durumda. Eğer özel bir uygulama sanallaştırmak istiyorsak ilk seçenek olarak; uygulamamızı Session host\hostlar üzerine manuel olarak kurabiliriz ancak 20 tane session host’un olduğu bir ortamda bu pek kolay olmayacaktır. Bu yüzden Host Pool içerisinde oluşturduğumuz makinalar için özel imajlar kullanmak daha mantıklı olacaktır.

WVD Özel imaj oluşturma seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için buradan -> Windows Virtual Desktop (ARM) Bölüm4 – Master İmaj Hazırlama 

Application Group’u oluşturduk ve WVD client ile workspace bağlanıyoruz.

WVD Client Application Groups

Application Group içerisine eklediğmiz tüm uyglamalar workspace içerisinde gözükmekte.

Azure WVD Application Groups

Kullanmak istediğmiz uygulamayı seçerek başlatıyoruz.

Azure WVD Application Groups

WVD ARM serisi ile ilgili diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere Coronasız günler dilerim 🙂

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect