Static Web Sitelerinizi Azure Blob Storage Üzerinde Host Edin !

Bildiğiniz üzere Azure üzerinde bir web sitesi host etmek istediğinizde ihtiyaçlarınıza göre kullanabileceğiniz bir çok farklı App Service Plan; yani fiyatlandırma ve kaynak seçeneği mevcut. Tüm bunların yanında sahip olduğunuz web sitesi static (HTML, CSS, JavaScript, and image files) yani değişmeyen bir içeriğe sahipse hiç bir App Servis Plan’a sahip olmadan web sitenizi direk olarak bir  Azure Storage (Storage V2) account üzerinde host etmenizde mümkün.

Peki Neden App Service yerine web sitenizi Storage Account üzerinde host edesiniz ?

Azure Storage üzerinde static bir web sitesi host ettiğinizde sadece Storage kullanımı (GB Başına aylık) ve Outbound data trasferi için ücretlendirilirsiniz, dolayısıyla daha ekonomiktir 🙂 (CDN yada Function gibi hizmetletleri kullandığınızda ekstra ücretlendirme olacaktır) 

Azure storage üzerinde static bir web sitesi host edebilmeniz için Generel Purpose v2 Azure Blob Storage’a sahip olmalısınız.

Azure Storage Static WebSites

Static Website özelliğini aktif edebilmek için oluşturmuş olduğunuz Storage Account üzerindeki Static Website seçeneğine giderek özelliği aktif ediyoruz.

Azure Storage Static WebSites

Static Web site özelliğini aktif ettikten storage account içerisinde $web adında bir container oluştuğunu göreceksiniz. Web sitenize ait içerikleri bu container içerisine upload ediyoruz.

Azure Storage Static WebSites

Container içerisine içerikleri upload edebilmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz;

    • Azure Storage
    • Storage Explorer
    • AZCopy
    • Azure Pipelines
    • Visual Studio Code Entension

Azure Storage Static WebSites

Web Sitenize erişmek için kullanacağınız URL https://<your storage account name> şeklinde olacaktır.

https://staticwebsiteemre.z6.web.core.windows.net/index.html

Azure Storage Static WebSites

Dilerseniz Storage Account üzerindeki Custom Domain seçeneği ile CNAME oluşturarak custom domain name kullanmanızda mümkün.

Faydalı olması dileğiyle.