Azure Azure Update Management

Azure Update Manager Nedir ?

Avatar
Written by Emre Martin

Azure Update Manager (Güncelleme Yöneticisi), Azure’de yer alan şirket içi veya diğer bulut ortamlarında bulunan Windows veya Linux makinelerinin güncelleme gereksinimlerini kontrol etmenize, gerçek zamanlı olarak güncellemeleri yüklemenize (hotpatching) veya zamanlamamanıza olanak sağlayan bir servistir.

Manage multiple machines in Azure Update Manager | Microsoft Learn

Azure Update Management vs Azure Update Manager

Microsoft’un Ağustos 2024 itibarıyla MMA ajanının kullanımdan kaldırılacağını duyurmasıyla birlikte, Azure Automation altında bulunan Azure Update Management da aramızdan ayrılacaklar listesine eklenmiş oldu. Bunun yerine artık Azure Update Manager servisini kullanacağız.

Peki Update Manager, Update Management’den ne kadar farklı?

Update Management’da olduğu gibi Log Analytics ve Azure Otomasyonuna bağımlılık bulunmamakta, ancak şirket içi makinelerin Azure Arc ile eklenmesi gerekmekte. Ayrıca, Azure Automation Account ve Log Analytics Workspace düzeyinde erişim denetimi yerine kaynak bazında erişim kontrolü imkanı bulunmakta. Dashboard ve raporlama için Log Analytics workspace yerine artık Azure Resource Graph (ARG) devreye girmiş. En güzeli de Pre ve Post Script kullanımı için Pre and Post Events adında ayrı bir özellik geliştirilmiştir; bu özellik şu an için önizlemededir. Detaylarına buradan erişebilirsiniz.

Buna ek olarak güncelleştirmeleri anında yükleyebilme ve Azure Policy Desteğide mevcut.

Desteklenen Windows İşletim Sistemi sürümlerinin tam listesine buradan erişebilirsiniz.

Geç olmadan Automation Account – Update Management ile güncelleştirmelerini yönettiğiniz makinalarınızı Azure Update Manager’a taşımak için buradan yararlanabilirsiniz.

Azure Update Manager, Azure makinalar için ücretsiz Azure Arc makinalar için ise makina başına aylık $5 ücreti bulunmakta ancak makina Azure Arc tafından Extended Security Updates (ESUs) alacak şekilde yapılandırıldıysa yada Azure üyeliğiniz altında Microsoft Defender for Servers Plan 2 aktifse ekstra bir ücret ödemenize gerek bulunmamakta.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect