Azure Azure Preview

Azure Resource Mover ile Azure Kaynaklarının Taşınması

Avatar
Written by Emre Martin

Azure üzerinde bir kaynağın farklı bir Azure bölgelerine taşınması çeşitli yöntemler ile mümkün olsada zaman zaman birlikte taşınması gereken kaynakları bulmak, planlamak gibi bir takım problemler yaşıyorduk. Yeni bir Azure servisi olan Azure Resource Mover ile kaynakların farklı Azure bölgelerine taşınabilmesi artık daha kolay olacak gibi gözüküyor.

Azure Resource Mover

Şidmi bu servisi birlikte inceleyelim; Şuan için Preview olan bu service Portal üzerinden All Services -> Azure Resource Mover yolunu takip ederek erişebilirsiniz. Service erişten sonra Get Started diyerek Kaynak ve Hedef Azure bölgelerini seçiyoruz ve bir sonraki ekrana ilerliyoruz.

Azure Resource Mover Nedir ?

Bir sonraki ekranda kaynak Azure bölgesi içerisinde taşıyabileceğimiz tüm kaynaklar listeleniyor.

Azure Resource Mover

Hedef olarak seçtiğimiz Azure bölgesine taşımak istediğimiz kaynakları seçiyoruz.

Across regions altında bulunan Validate Dependencies yolunu izleyerek taşınacak kaynakların bağımlılıklarını doğruluyoruz.

Azure Resource Mover Nedir ?

*Taşımak üzere seçtiğiniz kaynakların bağımlı olduğu seçilmeyen bir kaynak varsa doğrulama işlemi sırasında o kaynağında taşıma sürecine dahil edilmesi için sizi uyaracaktır.

Resource Mover servisinin en güzel tarafı taşımakta olduğumuz kaynakları taşıma esnasında özelleştirebiliyorsunuz. Özelleştirmeler her kaynak türü için farklı seçenekler sunmakta. Bir kaynağı taşıma öncesinde özelleştirmek için Destination Configuration altından istediğiniz kaynağı seçebilirsiniz.

Azure Resoruce Mover Destination Configuration

Özellştirme işlemi taşıma durumu (Status) sadece Prepare Pending olarak gözüken kaynaklar için yapılabilmekte. Özelleştirme işlemini tamamladıktan sonra tüm kaynakları seçerek Prepare diyerek taşıma işlemi için hazırlıyoruz. Prepare yani hazırlık aşamsında farklı Azure bölgesine taşımak istediğimiz sanal makina üzerine Site Recovery ajanı yüklenir ve sonrasında bu ajan kullanılarak sanal makina diğer Azure bölgesine replike edilir. (Taşıma işlemi sonrası bu ajan otomatik olarak kaldırılmaz!) Bu replike işlemi taşıma sürecini Commit edene kadar devam eder.

Resource Mover sanal makina harici diğer kaynakları taşımak için ARM template’ler oluşturur ve hedef Azure bölgesine bu template’leri kullanarak kaynakları yenide oluşturu. Bu template’ler hazır duruma geldiğinde taşıma durumu Initiate move pending  olarak değişir. Sonrasında Initiate move diyerek taşıma işlemine devam ediyoruz.

Sanal makina taşıma sürecinde taşıdığınız makina kapatılır ve hedef Azure bölgesine replike edilir. Diğer kaynaklar ARM template kullanılarak yeniden oluşturulduklarından herhanbi bir kesinti söz konusu değildir.

Azure Resoruce Mover

Replikasyonu tamamlanan ve yeniden oluşturulan kaynakların durumu Commit Move Pending olarak güncellenir.

Sonrasında Commit diyerek taşıma işlemini onaylıyoruz. Commit işlemi ile sanal makina replikasyonu durdurulur, commit işleminin hedef network yada sanal makina üzerinde bir etkisi bulunmaz. Bu işlem sonrasında kaynakların taşıma durumu Delete source pending olarak güncellenir. Bundan sonrası size kalmış dilerseniz taşınan daha doğrusu kopyalanan kaynakları ve kaynak grubunu silebilir yada kopya olarak tutabilirsiniz 😊

What is Azure Resoruce Mover  ?

Azure Resource Mover ile taşıyabileceğiniz kaynakların listesine buradan erişebilirsiniz.

Görüşmek üzere, Coranasız günler 🙂

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect