Azure Azure Monitoring

Azure Özel DNS Bölgeri Nedir ? Ne için Kullanılır ?

Avatar
Written by Emre Martin

Azure üzerinde domain ortamına dahil olamayan yani dns servisi ile birlikte çalışamayan Azure servislerini kullanmak istediğinizde  *.cloudapp.net şekilde Microsoft tarafından oluşturulan ve yönetilen DNS isimlerinin verilmektedir. Bu isimlendirmeler bazı müşteri ve servisler için yeterli olsada günün sonunda bir çok senaryo için kendi alan adımızı kullanıp ve yönetebilmek adına Windows yada Linux farklı DNS çözümlerine yöneliriz. Sunucu bakımı, Yedekleme, Lisans ve  Yüksek erişebilirlik derken maliyetler alır başını gider.

 

Azure Private DNS Zone Nedir ?  

Microsoft bu noktada tüm ihtiyaçları bizlere servis olarak Azure Private DNS (Azure Özel DNS Bölgeleri) ile sunar. Azure Private DNS aynı sanal ağda bulunan sanal makina ve hizmetler için bizlere dahili DNS çözümü sağlar. Dahili bu çözümü kullana bilmek için özel alan adı eklemek yada o alan adına sahip olmak gibi bir gereksinimde bulunmaz çünkü sadece o sanal network içerisinde çalışır ve oluşturduğunuz kaynaklar extarnal olarak erişebilir değildir.

Azure Private DNS ZonePrivate DNS zone içerisinde otomatik yada manuel olarak oluşturulan kayıtların sanal ağ içerisinde kullanılabilmesi için o dns bölgesinin kullanılmak istenen sanal ağa kaydedilmesi gerekir. Bu kayıt işleminden sonra sanal ağ içerisidne bulunan tüm sanal makina ve servisler o DNS bölgesibulunan DNS kayıtlarını çözebilir.  Kayıt işlemi Private DNS zone oluşturulduktan sonra Virtual Network Link kısmından yapılır. 

Azure Private DNS Zone Enable Auto Registraion

Enable Auto Registraion seçeneği ile o sanal ağda içerisidne bulunan tüm sanal makinaların otomatik olarak kendilerini DNS bölgesine kayıt olmasını sağlayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse ben oluşturmuş olduğum özel DNS bölgesi ile eşleştirdiğim sanal ağım içerisinde Azuredocslabvm01 isimli bir sanal makinam mevcut IP adreside 10.4.0.5 şeklide. Aşağıdaki görüldüğü üzere sanal makinam DNS bölgesi içerisine otomaik olarak kayıt oldu.

Azure Private DNS Zone

Azure Private DNS, Azure DNS ’de olduğu gibi sahip olduğunuz DNS bölgesi ve DNS query sayısına göre ücretlendirilmektedir. Güncel fiyat bilgisine buradan erişebilirsiniz

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect