Azure

Azure DNS Private Resolver Nedir ?

Avatar
Written by Emre Martin

Azure Private DNS; Azure networkleri üzerinde DNS etki alani barındırma ve isim çözümleme hizmeti sağlayan bir PaaS servisidir. Bu servis Azure ortamindaki sanal makınalar için isim çözümleme ihtıyacını fazlasıyla karşılıyor olsada; On-premises DNS ve Azure DNS’ın birlikte kullanılmak istenildiği hybrid ortamlarda Azure ortamından on-premises DNS’deki kayıtlarını çözebilmek için (yada tem tersi) ekstra bir DNS sunucusu kurup iligli zone için Conditional Forwarder oluşturmamız gerekmekteydi.

Azure DNS Private Resolve ile bu problem ortamdan kalkmış oldu. Private DNS resolver Azure VNet dışında kaynaklarında Azure DNS’ı kullanabilmesini mümkün kılmaktadır. Azure Private DNS Resolver ile şirket içi ağlardan Azure DNS özel bölgelerinde barındırılan DNS adlarını ve bunları çözmek için belirli bir hedef sunucuya iletilebilen Azure sanal ağlarından kaynaklanan DNS sorgularını çözebileceksiniz.

A flow diagram of multi-region workloads running on Azure with DNS Private Resolver provisioned in two regional, centralized workloads.

Bu hizmet için temel kullanım örnekleri:

  • Azure ExpressRoute/VPN ile şirket içinden koşullu olarak iletin ve Azure Özel DNS Bölgelerinde barındırılan adları özel IP adresi aracılığıyla çözümleyin.

Azure Özel DNS Bölgelerinde kayıtlı Özel Uç Noktaları sorunsuz bir şekilde çözün.

  • Varsayılan DNS sunucularını yapılandırın ve tüm DNS sorgularını bir Koruyucu DNS hizmetine veya bir joker karakter kuralıyla diğer hedef DNS sunucularına iletin.
  • Basit bir kural kullanarak, erişilebilir herhangi bir hedef DNS sunucusuna koşullu olarak iletin.
  • Şirket içi DNS sunucularında veya Azure Özel DNS bölgelerinde barındırılan adları kullanarak Azure Savunması ile şirket içi kaynaklara erişin.

Daha fazlası için:

https://azure.microsoft.com/en-us/blog/announcing-azure-dns-private-resolver-general-availability/

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect