Azure Azure PaaS Azure Storage

Azure Data Share ile Verilerin Paylaşılması

Avatar
Written by Emre Martin

Bir önceki yazımızda Azure Data Share’in ne olduğundan bahsetmiştik. Bu yazımızda Azure Data Share’i kullanarak verilerimizi nasıl paylaşacağımıza göz atalım.

Data Share ile veri paylaşımı yapabilmek için öncelikle Data Share hesabı oluşturmanız ve sonrasında paylaşmak istediğiniz verilerinizin içinde bulunduğu Azure Storage, Azure Data Lake Storage gibi kaynakları ifade eden Datasetleri oluşturmanız gereklidir.

Azure Data Share Configuration

Azure Portal -> All Services -> Data Share yolunu izleyerek Data Share hesabımızı oluşturuyoruz sonrasında Sent Share diyerek paylaşmak istediğimiz kaynaklarımızı yani Dataset’lerimizi oluşturyoruz. Tek bir Azure Data Share içerisinde birden fazla Dataset ekleyebilirsiniz.

Azure Data Share Configuration

Dataset kaynağı olarak ben Azure Blob Storage içerisindeki bir container’i kullanacağım. yazıyoruz.

Kaynak Storage Account:

Azure Data Share

Dataset’imizi oluşturduktan sonra paylaşmak için Recipients kısmında paylaşımı yapacağımız kişinin e-mail adresini

Azure Data Share Configuration

Paylaşım yapmış olduğumuz kişi aşağıdaki gibi bir bilgilendirme e-maili alacaktır. View Invitation’ı tıklayarak yada Azure Portal üzerinden All Services -> DataShare Invitations yolunu takip ederek paylaşım davetlerini görebilir.

Azure Data Share Invatitation

Aynı şekilde paylaşımı yapmış olduğumuz kişininde bir Data Share hesabına sahip olması gereklidir ancak dataset kaynağı aynı olmak zorunda değildir. Yani Azure blob storage ile paylaştığınız bir veriyi alıcı kişi Azure Data Lake Storage içerisine yazdırabilir.

Paylaşım yaptığımız kişi Target Data Share yani kendisi ile paylaşılan verilerin koypalanacağı hedef Data Share hesabını seçmelidir.

Azure Data Share Yapılandırması

Azure Data Share Configuration

Sonrasında Full copy yada Incremantal seçeneği ile kopyalamayı tetikleyebilir.

Hedef Storage Account:

Azure Data Share

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect