Azure Azure Monitoring

Azure Portal Dashboard’larının Paylaşılması

Avatar
Written by Emre Martin

Dashboard’lar tüm Azure kaynaklarınızı izleyebileceğiniz ve bu kaynaklara doğrudan erişebileceğiniz çalışma alanlarıdır. Portal üzerinde varsayılan olarak sunulan dashboard’ları özelleştirebilir, yeni dashboard’lar oluşturabilir ve bu dashboard’ları organizasyonunuzda bulunan diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.

Azure Dashboard Share

Portal üzerinde bir dashboard oluşturduğunuzda varsayılan olarak bu dashboard size özeldir yani sadece sizin tarafınızdan görüntülenebilir ve özelleştirilebilirler. Dilerseniz size ait olan bir dashboard’u diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. Bir dashboard’u paylaşmak istediğinizde ilk olarak onu paylaşılabilir yapmanız (Publish) ve sonrasında RBAC ile gerekli yetkilendirmeleri atamanız gerekmektedir.

Azure Dashboard Share

Varsayılan olarak paylaşılan paylaşılan dashboard’lar dashboards adında oluşturulan bir kaynak grubu içerisinde toplanır. Dilerseniz bu kutucukta bulunan seçimi kaldırıp farklı bir kaynak grubu belirtebilirsiniz. Paylaşılan dashboard’ar birer Azure kaynağı olduklarından içinde bulundukları kaynak grubu üzerinde gerekli yetkilendirmelere sahip kullanıcılar tarafından erişilebilirdirler.

Azure Dashboard Share RBAC

 

Bu yetkilemdirme sahip olmayan kullanıcılar için bu kaynak grubu üzerinde RBAC kullanarak gerekli yetkilendirmeleri atamanız gerekir. Yetkilendirme yaptığınız kullanıcı My Dashboard -> Browse all dashboard üzerinden yetkileri dahilinde, paylaşılan tüm dashboard’ları kullanabilirler.

Azure Dashboard Share RBAC

Sadece okuma yetkisine sahip kullanıcılar, paylaşılan dashboard’lar üzerinde herhangi bir özelleştirme yapamazlar ancak dilerlerse mevcut dashboard’un bir kopyasını oluşturarak özelleştirebilirler.

Azure Dashboard Share RBAC

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect