Azure Azure Bastion

Azure Bastion Paylaşılabilir Bağlantılar

Avatar
Written by Emre Martin

Genel önizlemede sunulan ve Standart SKU’ya dahil edilen yeni Azure Bastion paylaşılabilir bağlantılar özelliği kullanıcıların Azure portalına erişmeden Azure Bastion kullanarak bir hedef kaynağa (sanal makine veya sanal makine ölçek kümesi) bağlanmasına olanak tanır.

Bu özellik ile:

  • Tek seferlik VM kullanıcı hesaplarına Azure üzerinde tam erişim sağlamak zorunda kalınmayacak.
  • Azure abonelikleri olmayan kullanıcılar, RDP/SSH bağlantı noktalarını genel internete maruz bırakmadan sanal makinelere sorunsuz bir şekilde bağlanabilecek.

Screenshot shareable links page with + add.

Azure kimlik bilgileri olmayan bir kullanıcı paylaşılabilir bir bağlantıyı tıklattığında, kullanıcıdan RDP veya SSH aracılığıyla hedef kaynakta oturum açmasını isteyen bir web sayfası açılır. Kullanıcılar, hedef kaynak için ne yapılandırdığınıza bağlı olarak, kullanıcı adını ve parolayı veya özel anahtarı kullanarak kimlik doğrulaması yapar. Paylaşılabilir bağlantı herhangi bir kimlik bilgisi içermez – yönetici, kullanıcıya oturum açma kimlik bilgilerini sağlamalıdır.

Varsayılan olarak, kuruluşunuzdaki kullanıcıların paylaşılan bağlantılara yalnızca okuma erişimi olacaktır. Bir kullanıcının okuma erişimi varsa, yalnızca paylaşılan bağlantıları kullanabilir ve görüntüleyebilir, ancak paylaşılabilir bir bağlantı oluşturamaz veya silemez.

Son Notlar:

Paylaşılabilir Bağlantılar farklı abonelik veya kiracı üzerinde peering yapılandırmasına sahip sanal ağlar için ve farklı aynı bölgede bulunmayan peering yapılandırmasına sahip sanal ağlar için desteklenmemektedir.

Daha fazlası için:

https://azure.microsoft.com/en-us/updates/azure-bastion-shareable-links/

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect