Azure Azure Backup

Azure Backup Reports & Yedekleme Raporları Genel Önizlemede !

Azure-Backup-Reports
Avatar
Written by Emre Martin

Microsoft geçtiğimiz günlerde, Backup ReportsYedekleme Raporları adlı yeni bir Azure özelliğinin genel önizleme olarak kullanıma sunulduğunu duyurdu. Yedekleme Raporları; yedekleme ihtiyaçlarını tahmin etmek, yedekleme eğilimlerini izlemek ve denetimler için bilgi toplamak amacıyla ayrıntılı görsel raporlar oluşturabilmenizi mümkün kılan bir özelliktir. Şubat ayında duyurulan Backup Explorer özelliği ile Azure yedeklemelerini gerçek zamanlı olarak izleyebiliyorken, Yedekleme Raporları ile bu yedekleme ortamının analiz ve trend verileri almak için kullanabiliriz.

Microsoft’un dediği gibi; Azure yedekleme raporları ile hangi yedeklemelerin en faza depolama alanı tükettiğini, Hangi sanal makina yedeklemelerinin sürekli problem çıkardığını ve bu problemlerin ana sebeblerini ögrenebilirsiniz. Yedekleme Raporlarına, Backup Vault – Log Analytics entegrasyonunu yaptıktan sonra Azure Portal -> Recovery Service Vault üzerinden erişebilirsiniz.

Azure Backup Reports

Desteklenen Raporlama Senaryolar:

  • Azure Sanal makinalar, SQL yüklemeli Azure sanal makinalar, SAP HANA yüklemeli sanal makinalar, Microsoft Azure Recovery Services (MARS) agent yüklemeli sanal makinalar, Microsoft Azure Backup Server (MABS), ve System Center Data Protection Manager (DPM)
  • Azure raporları DPM versiyonu 5.1.363.0 üzerinde ve agent version 2.0.9127.0 üzerinde versiyonlar için desteklenmekte.
  • Azure raporları MABS iş yüklei için 13.0.415.0 üzerinde ve agent version 2.0.9170.0 üzerinde versiyonlar için desteklenmekte.
  • Yedekleme raporları, verileri kullanıcının erişebildiği bir Log Analytics çalışma alanına gönderildiği sürece tüm yedek öğeleri, Vaults, subscriptions ve Azure bölgelerinde görüntülenebilir.
  • Müşterilerinizin aboneliklerine yetki verilen erişimi olan bir Azure Lighthouse kullanıcısıysanız, tüm kiracılarınızdaki raporları görüntülemek için bu raporları Azure Lighthouse ile kullanabilirsiniz.
  • Şu anda, Yedekleme Raporlarında en fazla 100 Log Analytics Workspaces üzerinde (across tenants) görüntülenebilir.

 

Azure Backup Reports

Daha fazla ayrıntı için buradan yararlanabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

 

 

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect